گمرک پیام؛ گمرک تخصصی ICT ایران می شود

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 - 12:09 0 کد خبر: 65020
اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پیام با قابلیت ها و توانمندی های این مجموعه آشنا شدند.

اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه سازمان متشکل از بزرگترین  واردکنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات رایانه ای کشور، صبح روز چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه جاری از منطقه ویژه اقتصادی پیام واقع در محدوده مهرشهر کرج بازدید کردند.
در جریان این بازدید، مدیران منطقه ویژه اقتصادی پیام ضمن معرفی توانمندی های منطقه، اعلام کردند فرودگاه پیام به عنوان گمرک تخصصی حوزه ICT ، تسهیلات ویژه ای برای تجار این حوزه هم درحوزه واردات و صادرات و هم فعالیت آنها در نظر گرفته است.
 اعضای کمیسیون های سخت افزار و شبکه  نیز در جلسه ای با مدیران منطقه ویژه اقتصادی پیام، مشکلات، پیشنهادهای تخصصی و خواسته های خود در زمینه واردات و صادرات تجهیزات سخت افزاری را مطرح کردند.
منطقه ویژه اقتصادی پیام متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و در محدوده‌ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار در اراضی ۱۰ هزار هکتاری فرودگاه بین‌المللی پیام در استان البرز و در فاصله 35 کیلومتری تهران قرار دارد.
هم اکنون از این فرودگاه و منطقه ویژه آن برای اهدافی همچون ترانزیت باربری، فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناوری اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل تجاری و پست کالا  با هدف تسهیل فعالیت و توسعه صنایع ICT کشور استفاده می‌شود.
پیام می خواهد گمرک تخصصی حوزه فاوا باشد
محمد واعظی‌پور، معاون مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی پیام در نشستی با اعضای کمیسیون شبکه و سخت‌افزار سازمان، قابلیت‌های این منطقه را تشریح کرد و گفت: سازوکار فرودگاه بین المللی پیام به شکلی تعیین شده که میانگین ترخیص کالاها در این منطقه برخلاف سایر گمرکات، تنها نیم ساعت و در هر ساعت از شبانه‌روز امکان‌پذیر است.
 واعظی پور با اشاره به تسهیلات این منطقه برای بازرگانان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: در واقع بازار هدف ما شرکت‌های حوزه ICT هستند. فرودگاه پیام آمادگی کامل برای همکاری با فعالان و واردکنندگان کالا و خدمات حوزه فاوا را دارد.
به گفته واعظی پور، فرودگاه پیام قصد دارد طی سه سال آینده، 50 درصد از حجم واردات و صادرات اقلام فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را به خود اخصاص دهد.
صنف به دنبال گمرک تخصصی  است
اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه در این نشست مشکلات مربوط به ترخیص تجهیزات  حوزه رایانه را مطرح  و تاکید کردند تجار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می خواهند  مانند بسیاری از کشورها، منطقه اقتصادی  ویژه  و گمرک تخصصی داشته باشد.
براساس اعلام این فعالان، گمرک های تخصصی با آگاهی از ماهیت اقلام رایانه ای، امکان ترخیص این کالاها را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم می کنند؛ در حالی که هم اکنون متوسط زمان ترخیص کالای ICT در گمرکات کشور به چندین ماه رسیده است و فعالان حوزه مشکلات زیادی در این رابطه دارند.
اعضای کمیسیون شبکه و سخت افزار در این نشست همچنین  به بحث سنجش استاندارد کالاهای ICT و مدت زمان طولانی فرایند سنجش آن اشاره کردند و خواستار توجه به حل این معضل در گمرک تخصصی پیام شدند.
به گفته اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه سازمان، جذب اعتماد سرمایه گذاران حوزه فاوا برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی پیام،  قطعا با نقش آفرینی سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان پل ارتباطی این فعالان و مدیران این منطقه حاصل می شود.
تسهیلات پیام برای فعالان حوزه  فاوا
معاون مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی پیام به  مشوق‌ها، تسهیلات و ظرفیت‌های قانونی این منطقه برای شرکت های حوزه فاوا اشاره کرد و گفت: تخفیف ۲۵ تا ۴۰ درصد برای اجاره اماکن تجاری به شرکت های دانش بنیان و فعالان حوزه فاوا، سیستم انبارش متفاوت و لجستیک مناسب در این منطقه ، پیام را به منطقه ای ویژه برای تبادل و ترانزیت آسان کالا و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل می کند.
 به گفته واعظی پور، مشوق‌ها و برنامه‌هایی برای جذب سرمایه‌گذاران حوزه فاوا هدف‌گذاری شده است؛ از جمله این برنامه ها می توان به تشکیل دفتر حمایت از سرمایه گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات و دانش‌بنیان، ایجاد اولین شهرک صنعتی حوزهICT و ایجاد آزمایشگاه‌های تخصصی حوزه فاوا اشاره کرد.
او با اشاره به چشم اندازهای منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: ایجاد شهر بین‌المللی ICT   و همچنین تبدیل پیام به گمرک تخصصی حوزه  فناوری اطلاعات و ارتباطات  از دیگر برنامه‌های مسوولان این منطقه ویژه اقتصادی  برای جذب فعالان اقتصادی حوزه فاوا است.
معافیت ارزش افزوده و صادرات مجدد برای شرکت های ICT
دربخش دیگری از این نشست، سعید زرندی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام در گفتگو با اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه اعلام کرد شرکت‎های دانش‌بنیان و فعالان حوزه ICT  می‌توانند از تسهیلاتی همچون معافیت ارزش افزوده و صادرات مجدد در منطقه پیام استفاده کنند.
زرندی در این خصوص ادامه داد : درحال حاضر سی و چهار شرکت  حوزه فناوری اطلاعات و اطلاعات در گمرک پیام حضور دارند.
به گفته زرندی،  هم اکنون 5 الی 6 شرکت دیتاسنتر در این منطقه مستقر شده‌اند و تلاش کرده‌ایم زیرساخت‌های مناسب را برای حضور شرکت‌ها ‌ فراهم کنیم. از این رو مذاکره جدی با شرکت زیرساخت انجام دادیم تا فیبر نوری منطقه را تامین کنیم.
او همچنین با اشاره به طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: این طرح هم اکنون در حال اجرا بوده و یکی از اهداف آن، ایجاد شهر فرودگاهی فناوری‌های نوین پیام است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام افزود: در منطقه ویژه اقتصادی پیام، گمرکی تخصصی خواهیم داشت تا فعالان اقتصادی این حوزه مشکلی بابت واردات و صادرات کالاهای خود نداشته باشند.
 زرندی با دعوت از بخش خصوصی برای ارتقا این منطقه ویژه اقتصادی گفت:  ازتمام فعالان صنف فاوا می خواهیم برای توسعه منطقه پیام به ما کمک کنند. برنامه ما برای مدیریت و پیشرفت این منطقه شفاف است  و انتظار داریم  اگر مشکلی وجود دارد با نظرات کارشناسی بخش خصوصی اصلاح شود.
گمرکی برای استارتاپ های حوزه ICT
معاون مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی پیام در بخشی از صحبت هایش به برنامه های این منطقه برای فعالیت کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد و گفت : هیات مدیره منطقه برنامه های ویژه ای  برای استقرار استارت‌آپ‌ها در این منطقه در نظر گرفته است. مشروح این تسهیلات در قالب آموزش های ویژه رویه های صادرات و واردات و همچنین تخفیف هایی برای اختصاص اماکن تجاری به فعالان کسب و کارهای جوان به زودی اعلام خواهد شد.اخبار مرتبط

کیفیت نامناسب اینترنت در ماه­های اخیر، خارج از دایره‌ی اختیارات اپراتورها بوده است

کیفیت نامناسب اینترنت در ماه­های اخیر، خارج از دایره‌ی اختیارات اپراتورها بوده است».

05 خرداد 1397
 600 شرکت متقاضی حضور در الکامپ بیست و چهارم

تاکنون بیش از 600 شرکت با تقاضای فضایی بالغ بر 32 هزار مترمربع در نمایشگاه الکامپ بیست و چهارم ثبت‌نام کردند.

31 اردیبهشت 1397
فراخوان جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت منتشر شد

از سوی دبیرخانه جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت، فراخوان شرکت در این جشنواره منتشر شد.

31 اردیبهشت 1397
معافیت وارادات نرم افزار از ثبت سفارش

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور طی نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای عالی فضای مجازی مشکلات مرتبط با ثبت سفارش را مطرح کرده و خواستار مستثنی کردن واردات نرم‌افزار از فرآیند ثبت سفارش شده است.

29 اردیبهشت 1397
همراه اول نشان «روابط عمومی پاسخگو» گرفت

در پنجمین جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران، همراه اول موفق به دریافت نشان «ستاره ارتباطی پاسخگو» و لوح «ستاره شایستگی» شد.

29 اردیبهشت 1397
تشکیل کمیسیون‌های کشوری به تصویب رسید

سومین نشست شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با معرفی مهرداد خداوردیان به‌عنوان سرپرست دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و تصویب فرآیند انتشار تعرفه خدمات انفورماتیک، تعیین دو گروه کمیسیون‌های موضوعی و کمیسیون‌های رسته‌ای و بررسی گزارش کارگروه مالی برگزار شد.

29 اردیبهشت 1397
 ایرانسل، حامی فعالان اقتصاد دیجیتال است

گزارش‌ فعالیت‌ها و پروژه‌های ایرانسل به همراه بخشی از تأثیرات آن در حوزه حمایت از کالای ایرانی از طریق توسعه اقتصاد دیجیتال به مناسبت هفته ارتباطات طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشریح شد.

26 اردیبهشت 1397
رکورد سرعت اینترنت همراه در کشور شکست

با حضور وزیر ارتباطات، رکورد اینترنت همراه با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه همراه اول ثبت شد.

26 اردیبهشت 1397
 ایرانسل، معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشگاه تهران تفاهمنامه همکاری امضا کردند

تفاهمنامه همکاری بین ایرانسل، ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه تهران امضا شد.

24 اردیبهشت 1397
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.