رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه تاکید کرد

پیام‌رسان‌های موبایلی، فرهنگ خرید محتوای دیجیتالی را تضعیف کردند

سه شنبه 12 تیر 1397 - 02:05 0 کد خبر: 65260
درحالی که در چند سال گذشته شاهد رشد فرهنگ خرید انواع محتوای دیجیتالی مانند برنامه های کاربردی، کتاب‌های الکترونیکی و یا موسیقی بودیم اما این روزها با فراگیر شدن پیام‌رسان‌های موبایلی، اکوسیستم محتوای دیجیتالی تغییر پیدا کرده و همین امر باعث شده تا مخاطبان، بیشتر به دنبال دانلود محتوای مجانی و رایگان باشند.

سعید رسول‌اف، رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران، با بیان این مطلب افزود:‌ متاسفانه اکنون نقض قانون کپی‌رایت و ارایه محتوای تولید شده داخلی به صورت رایگان در شبکه‌های پیام‌رسان موبایلی یکی از مهمترین چالش‌های حوزه محتوای دیجیتالی محسوب می‌شود. چرا که متاسفانه علاوه بر نداشتن قوانین شفاف و به‌روز، اهرم‌ها و جرایم پیش‌بینی شده نیز آنچنان که باید بازدارنده نیستند.

مدیرعامل بازار محتوایی چارخونه گفت: درکنار تصویب قوانین و حمایت‌های قضایی که می‌تواند جلوی نقض قانون کپی‌رایت را بگیرد، استفاده از روش‌های جدید و جذاب فروش محتوا می‌تواند کاربران را به خرید قانونی ترغیب و تشویق کند.

وی افزود: شیوه‌های متنوع و آسان پرداخت، راه را برای توسعه و فروش محتوا باز می‌کند. به عنوان مثال بسیاری از کاربران راضی نیستند برای چیزی که تست نکرده‌اند، پول بپردازند. در نتیجه به کار گرفتن روش‌هایی مانند پرداخت اشتراکی، یعنی پرداخت روزانه از روی شارژ سیم‌کارت و یا پرداخت نسیه، می‌توانند فروش را افزایش دهند.

رسول‌اف، با بیان این نکته که در همه دنیا صنعت تولید محتوا باعث ایجاد فرصت‌های اشتغال با هزینه کمتر می‌شود،‌ افزود:‌ در ایران هم اشتغال‌زایی در این بخش مناسب بوده و بر اساس آمارهایی که از سوی نهادهای مختلف منتشر می‌شود، اکنون در بخش تولید نرم افزار و محتوای دیجیتالی برای تلفن همراه نزدیک به ۳۰ هزار تیم توسعه دهنده وجود دارد که کسب و کارهای آنها زمینه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود ۵۰۰ هزار نفر را فراهم است.

رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران با بیان آمار فوق به برنامه‌های توسعه‌‌ای که بسیاری از کشورها در این بخش برای خود در نظر گرفته‌اند اشاره کرد و گفت: هند در دو دهه گذشته بازار نرم‌افزار دنیا را قبضه کرده است. در حال حاضر و بر اساس خبرهای منتشر شده، کشورهای عربی با راه‌اندازی یک برنامه جامع آموزشی به دنبال پرورش و اشتغال یک میلیون توسعه دهنده حرفه‌ای نرم افزار و برنامه‌های کاربردی تحت عنوان One Million Arab Coders در سال‌های آینده هستند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با بیان این مطلب ادامه داد: هدف آن‌ها دستیابی به یک میلیون توسعه دهنده حرفه‌ای است و این کار را هم با تبیین برنامه‌های آموزشی و درسی تحت پلتفرم‌های آنلاین شروع کرده‌اند. آن‌ها با این برنامه، هم به دنبال تولید محتوای عربی و هم به دنبال ترویج خط و زبان خود در فضای مجازی هستند.

رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه در مورد نیروهای فارغ‌لتحصیل از مراکز آموزش عالی ایران در این بخش می‌گوید: متاسفانه به دلیل سرفصل‌های درسی قدیمی که اکنون در اکثر دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود، نیروهای فارغ‌التحصیل این بخش با نیازهای بازار متناسب نیستند. همین امر باعث شده تا ما در این صنعت و در بخش منابع انسانی با مشکلات زیادی روبرو باشیم. بسیاری از فارغ‌التحصیلان و نیرو‌های حرفه‌ای علاقه‌مند، بعد از دانشگاه به دنبال به‌روز کردن سطح دانش خود در مراکز آموزشی خصوصی هستند.

مدیرعامل اندروید مارکت چارخونه با بیان مطلب فوق، ادامه داد:‌ ما در چارخونه با در اختیار داشتن ۱۶۵ هزار محتوا در گروه‌های مختلف، توسعه دهنده و تامین کننده محتوا را شریک تجاری خود می‌دانیم و معتقدیم رشد ما در کنار یکدیگر موجب افزایش اندازه بازار خواهد شد. به همین منظور در نظر داریم در آینده نزدیک در حوزه‌هایی که توسعه دهندگان ضعف دارند کارگاه‌های آموزشی و جلسات مشاوره برگزار کنیم تا علاوه بر افزایش سطح دانش فنی توسعه دهندگان،‌ مهارت‌های آنها در حوزه کسب و کار نیز ارتقا یابد و سرعت موفقیت‌شان بیشتر شود.

رسول‌اف در پایان با بیان وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیری در حوزه نرم افزار و محتوا و مجوزهای متعدد و دست و پاگیر، و از سویی نبود یک متولی خاص در این حوزه؛ از بروکراسی‌های اداری نهادهای موازی و مشکلات موجود در دو حوزه بیمه و مالیات، به عنوان چالش‌های پیش روی صنعت نرم‌افزارهای تلفن همراه نام برد و افزود: امروزه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه، با فراهم کردن بستر مناسب استفاده از این تکنولوژی، زمینه پویایی صنوف مختلف را فراهم می‌سازد اما متاسفانه همچنان به این حوزه با قوانین و مقررات سنتی گذشته نگاه می‌شود. این درحالی است که این حوزه نیازمند تغییر در قوانین و بکار گرفتن قواعد جدید کسب و کارهای نوین است.اخبار مرتبط

اضافه شدن Emoji  های جدید و متنوع در iOS 12

اپل جزییات Emoji های جدید خود را که برای بروزرسانی iOS 12 ، اواخر امسال عرضه خواهد کرد را به اشتراک گذاشت .

26 تیر 1397
مایکروسافت دولت را مجبور به تصویب قانون در مورد فناوری تشخیص چهره می کند

دیدگاه مایکروسافت متفاوت از همتایان خود است که خواستار توقف فروش نرم افزارهای تشخیص چهره به ادارات پلیس و سایر ادارات دولتی هستند .

25 تیر 1397
الکام تاکز و الکام ترندز دو رویداد تازه الکامپ بیست‌وچهار

بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ با حضور شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکردهای متنوع الکام استارز، الکام ترندز، الکام گیمز، الکام تاکز و دولت همراه برگزار خواهد شد.

24 تیر 1397
 برنامه ریزی برای حمایت از بخش خصوصی با هدف توانمند سازی آن و ایجاد کسب و کارهای فضاپایه

توسعه اقتصاد فضایی به یکی از بزرگترین اهداف قابل توجه دولت ها تبدیل شده است. چراکه این اقتصاد در سال های اخیر رشد قابل توجهی را داشته است، لذا سازمان فضایی ایران در راستای بهبود وضعیت موجود، توسعه بخش خصوصی و ایجاد یک فضای رقابتی در کنار ارایه خدمات به جامعه، تمام ساز و کارهای لازم را به خدمت خواهد ...

24 تیر 1397
آیا مبادلات تجاری  در فضای ابری شکل می گیرد؟

به زودی، جنگ های تجاری محدود به اقدامات و واکنش های مربوط به ابزارهای تکنولوژیک است که در سراسر اقتصاد جهانی برقرار است شکل خواهد گرفت.

24 تیر 1397
 راه اندازی سامانه ثبت و تایید در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با استناد به ماده 5 بخشنامه شماره 15243/97 مورخ 25/01/1397 بانک مرکزی که تامین ارز بابت واردات خدمات (موضوع خرید لایسنس تجهیزات و نرم افزارهای کاربردی و مهندسی) را منوط به اخذ تاییدیه از وزارتخانه ذیربط کرده بود، اقدام به پیگیری موضوع با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ...

24 تیر 1397
نجات احتمالی زندگی با ویژگی جدید واتس آپ

این بخشی از مبارزه واتس آپ با اخبار جعلی است .

20 تیر 1397
سرقت از طـريق قبـض موبـايل

آزمایشگاه ضد بدافزار کاسپرسکی اعلام کرد : تروجان ها با سوءاستفاده قابليت پرداخت WAP در موبایل، توانسته اند مبالغي را از کاربران به سرقت ببرند.

20 تیر 1397
الکام تاکز جدیدترین رویداد الکامپ بیست و چهارم

الکام تاکز جدیدترین رویداد الکامپ برای اولین بار در بیست و چهارمین نمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر اجرا خواهد شد.

14 تیر 1397
پیام‌رسان‌های موبایلی، فرهنگ خرید محتوای دیجیتالی را تضعیف کردند

درحالی که در چند سال گذشته شاهد رشد فرهنگ خرید انواع محتوای دیجیتالی مانند برنامه های کاربردی، کتاب‌های الکترونیکی و یا موسیقی بودیم اما این روزها با فراگیر شدن پیام‌رسان‌های موبایلی، اکوسیستم محتوای دیجیتالی تغییر پیدا کرده و همین امر باعث شده تا مخاطبان، بیشتر به دنبال دانلود محتوای مجانی و رایگان ...

12 تیر 1397
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.