سرقت از طـريق قبـض موبـايل

چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:22 0 کد خبر: 65310
آزمایشگاه ضد بدافزار کاسپرسکی اعلام کرد : تروجان ها با سوءاستفاده قابليت پرداخت WAP در موبایل، توانسته اند مبالغي را از کاربران به سرقت ببرند.

 پرداخت WAP، يک روش پرداخت موبايل است که هزينه ها را به صورت مستقيم به قبض تلفن همراه کاربر منتقل مي کند، به نحوي که کاربر نيازي به ثبت کارت بانکي يا تعيين اطلاعات ورود به حساب کاربري ندارد.
رومن اونوچک، محقق آزمايشگاه کاسپرسکي يک افزايش ناگهاني در تعداد تروجان هاي کليک کننده را روي سيستم هاي پرداخت WAP شناسايي کرده  است که از سوي گروه هاي مختلف مجرمان سايبري راه اندازي شده اند و کاربران روسيه و هند را هدف قرار مي دهند.
از ابتداي جولاي ۲۰۱۷ تا اواخر آگوست ( دهم تیر96 تا نهم شهریور )، بيش از ۳۰ هزار کاربر آلوده مشاهده شده اند؛ هرچند تعداد واقعي موارد آلودگي مي‌تواند بيشتر باشد، چراکه بسياري از افراد از آنتي ويروس استفاده نمي کنند.
اين شيوه کلاه‌برداري مشابه روش هاي "سرقت از طريق پيامک هاي نرخ افزوده" است که هزينه زيادي را به قبض موبايل کاربر اضافه مي کنند، اما لازم نيست که کاربر، پيامکي را ارسال کند و تنها بايد روي کليدي در يک صفحه وب که مجهز به سيستم پرداخت WAP است، کليک کند وتروجان ها پول کاربران را به سادگي و تنها از طريق همین کليک کردن مي‌دزدند.
از ديد کاربر، اين صفحه درست مانند تمام صفحات عادي وب به نظر مي رسد .
اين تروجان ها از شيوه هاي مشابهي استفاده مي کنند؛ ابتدا اينترنت دستگاه هاي همراه را روشن و  در گام بعدي، يک نشاني اينترنتي را باز مي کنند و کاربران به صفحه پرداخت WAP هدايت مي شوند. در اغلب اين صفحات از فايل هاي JavaScript استفاده شده است. سپس اين تروجان ها مي توانند پيامک هاي دريافتي که حاوي اطلاعات مرتبط با آبونمان اپراتور شبکه است را پاک کنند.
به گفته محقق آزمايشگاه کاسپرسکي ، تمام اين تروجان ها خارج از فروشگاه گوگل توزيع شده اند و ظاهري مانند برنامه هاي کاربردي مفيد دارند که از وب سايت هاي آلوده يا تبليغاتي دانلود مي شوند.
وي گفت: « تروجان های موبایلی به نسبت تروجان های بانکی پول کمتری را سرقت می کنند،  اما کاربران به دشواری و سختی از سرقت پولشان آگاه می‌شوند، مواردي بوده است که تروجان های موبایلی مقادير کمي را هر روز و تا چند ماه، از کاربران دزديده‌اند.اخبار مرتبط

اضافه شدن Emoji  های جدید و متنوع در iOS 12

اپل جزییات Emoji های جدید خود را که برای بروزرسانی iOS 12 ، اواخر امسال عرضه خواهد کرد را به اشتراک گذاشت .

26 تیر 1397
مایکروسافت دولت را مجبور به تصویب قانون در مورد فناوری تشخیص چهره می کند

دیدگاه مایکروسافت متفاوت از همتایان خود است که خواستار توقف فروش نرم افزارهای تشخیص چهره به ادارات پلیس و سایر ادارات دولتی هستند .

25 تیر 1397
الکام تاکز و الکام ترندز دو رویداد تازه الکامپ بیست‌وچهار

بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ با حضور شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکردهای متنوع الکام استارز، الکام ترندز، الکام گیمز، الکام تاکز و دولت همراه برگزار خواهد شد.

24 تیر 1397
 برنامه ریزی برای حمایت از بخش خصوصی با هدف توانمند سازی آن و ایجاد کسب و کارهای فضاپایه

توسعه اقتصاد فضایی به یکی از بزرگترین اهداف قابل توجه دولت ها تبدیل شده است. چراکه این اقتصاد در سال های اخیر رشد قابل توجهی را داشته است، لذا سازمان فضایی ایران در راستای بهبود وضعیت موجود، توسعه بخش خصوصی و ایجاد یک فضای رقابتی در کنار ارایه خدمات به جامعه، تمام ساز و کارهای لازم را به خدمت خواهد ...

24 تیر 1397
آیا مبادلات تجاری  در فضای ابری شکل می گیرد؟

به زودی، جنگ های تجاری محدود به اقدامات و واکنش های مربوط به ابزارهای تکنولوژیک است که در سراسر اقتصاد جهانی برقرار است شکل خواهد گرفت.

24 تیر 1397
 راه اندازی سامانه ثبت و تایید در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با استناد به ماده 5 بخشنامه شماره 15243/97 مورخ 25/01/1397 بانک مرکزی که تامین ارز بابت واردات خدمات (موضوع خرید لایسنس تجهیزات و نرم افزارهای کاربردی و مهندسی) را منوط به اخذ تاییدیه از وزارتخانه ذیربط کرده بود، اقدام به پیگیری موضوع با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ...

24 تیر 1397
نجات احتمالی زندگی با ویژگی جدید واتس آپ

این بخشی از مبارزه واتس آپ با اخبار جعلی است .

20 تیر 1397
سرقت از طـريق قبـض موبـايل

آزمایشگاه ضد بدافزار کاسپرسکی اعلام کرد : تروجان ها با سوءاستفاده قابليت پرداخت WAP در موبایل، توانسته اند مبالغي را از کاربران به سرقت ببرند.

20 تیر 1397
الکام تاکز جدیدترین رویداد الکامپ بیست و چهارم

الکام تاکز جدیدترین رویداد الکامپ برای اولین بار در بیست و چهارمین نمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر اجرا خواهد شد.

14 تیر 1397
پیام‌رسان‌های موبایلی، فرهنگ خرید محتوای دیجیتالی را تضعیف کردند

درحالی که در چند سال گذشته شاهد رشد فرهنگ خرید انواع محتوای دیجیتالی مانند برنامه های کاربردی، کتاب‌های الکترونیکی و یا موسیقی بودیم اما این روزها با فراگیر شدن پیام‌رسان‌های موبایلی، اکوسیستم محتوای دیجیتالی تغییر پیدا کرده و همین امر باعث شده تا مخاطبان، بیشتر به دنبال دانلود محتوای مجانی و رایگان ...

12 تیر 1397
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.